Thursday, July 28, 2011

Food storage sure seems expensive

Food storage sure seems expensive. And it is if you pay $19.00 for a #10 can of milk and let it gather dust in your pantry without ever tasting it, or using to reduce your food budget.
But if you look at a can of milk that you can buy from LDS Church cannery it costs about $1.72 a gallon. How does that compare to the milk you buy at the store?
It’s good for cooking and baking but it’s not instant and most people don’t think it tastes good enough for drinking.
Does your milk ever go bad before you use it up? Do you ever have to run to the store just for a little milk for that recipe?

That can of instant milk you bought last year for about $12.99 cost $2.59 a gallon.
Today that same milk will cost $3.36 per gallon. You may have noticed the store prices have also gone up. What will it cost next year?

Eggs:

How about eggs at $1.12 a dozen? How does that compare to the eggs you buy at the store?

And you can safely sample the cookie dough or fix eggnog because they’re pasturized and tested. And they won’t get recalled for having salmonellae. A can of 19 dozen eggs costs $21.69. Some suppliers have only half as many eggs in their #10 cans.

Apples:

Would you like apples that you don’t have to wash or peel for about $1.15 pound? A can of 12 to 13 cups of dried apples costs $13.69. You can also buy these cheaper from the LDS Cannery.

Bananas:

How about bananas for a snack that don’t won’t get bruised or turn brown for about 80 cents each ? Did you ever weigh a banana? They weigh about a pound each. A can of 12 to 13 cups of dried banana chips costs $9.49. We recommend freeze dried bananas for baking because the chips don’t work well in recipes but the freeze dried cost about $1.58 per banana, or $25.39 a can. You can buy banana chips in the bulk food section of many stores but some don’t taste very good because they don’t have coconut oil or sugar added. Make sure you buy a small sample to taste before you store a large quantity.

Broccoli:

Let's talk broccoli. Well maybe you don't eat it everyday. But can you buy canned broccoli?

 You can buy diced dried broccoli for $10.99 this month. We have a sample in our store you can see, smell, and taste. It looks like dried sticks and could add some nutrition and flavor to soups and stews. However if you're looking for broccoli that looks and tastes much like frozen broccoli you'll want to consider Freeze Dried Broccoli. You can get a sale price this month at Emergency Essentials for one 5 oz can for $13.75 if you buy at least 6 cans. That's $2.75 per ounce.

or you can get 7.36 oz cans for $18.29. Only $2.66 per ounce from Shelf Reliance. No minimum order. Or save even more get a case for $103.89 just $17.30 a can. Sign up for the Que and save more.

These are just a few items that I picked out that might save you money on your food budget.

I suggest you take time to compare products that you use every day with various suppliers of food storage. Compare not just the price per can but the price per pound or serving and the contents.

But a single can or smaller sample and test it on your family before you purchase too much.

Just like in your grocery store, prices are subject to change without notice. All #10 cans are filled by weight not volume. Some suppliers fill their cans with more product than others.

Be sure to look at the label for ingredients and nutrition. For example some milk may be made of whey and oil not real milk.

No comments:

Post a Comment